2023
Breaking News

Як вирощувати гриби в домашніх умовах в підвалі

Як вирощувати гриби в домашніх умовах в підвалі?

Останнім часом дедалі популярнішими ставати таке заняття, як грибоводство. Більшість людей хочуть самостійно вирощувати гриби для власних потреб або як маленького бізнесу. І варто сказати, що зробити це зовсім просто, так як гриби досить невибагливі і не вимагають великих зусиль при вирощуванні. Якщо у вас є вільний підвальне приміщення, то в цій статті мова піде саме про розведення грибів в підвалі.

Особливості вирощування грибів в підвалі, переваги

Вирощування грибів в підвалі – це цілорічна доступність даного продукту, можливість постійно балувати себе смачними і свіжими грибами. До того ж, дуже привабливою виглядає ідея бізнесу по вирощуванню грибів. Бізнес, побудований на домашньому вирощуванні грибів в підвалі – це відмінний варіант додаткового заробітку. Бізнес-ідея має свої переваги, а саме:

  • грибам не потрібно особливу увагу при їх вирощуванні, відповідно, залишається багато вільного часу;
  • для вирощування не потрібні спеціальні знання і навички;
  • всі матеріали, необхідні для вирощування дуже прості, їх можна дістати в побуті, а при необхідності купити в готовому вигляді;
  • мінімальні фінансові вкладення.

При хорошій результативності, грибоводство може перерости з хобі в основне джерело заробітку. Дуже важливо вирощувати хороший і якісний продукт, укласти договори про постачання з магазинами, ресторанами, столовими.

Сорти для вирощування в підвалі

Для вирощування в підвальних умовах підійдуть всі ті ж гриби, які прийнято вирощувати в великих теплицях і грибників. Вирощувати в підвалі можна тільки гливи і печериці. Останні, в конкретному випадки, будуть більш вибагливі. Вся справа в тому, що печериці люблять світло, тому для їх вирощування знадобляться потужні лампи розсіяного денного світла, які повинні підсвічувати грибниці 12-13 годин на добу. Найпростіше в підвалах вирощувати гливи – вони не люблять світло, їм підходить вогкість підвального приміщення і низька температура повітря.

Яким повинен бути підвал для вирощування грибів

Перш ніж приступити до вирощування грибів, Погрібний приміщення необхідно відповідно підготувати. Недостатньо буде просто висадити міцелій в ящиках льоху і залишити лампочку включеної.

Підготовка підвалу для вирощування грибів має на увазі проведення ряду операцій, які включають:

освітлення. Варто врахувати, що для вирощування кожного виду грибів, необхідно індивідуальне освітлення. Якщо ж ви збираєтеся вирощувати кілька видів грибів одночасно, підвал необхідно буде розділити на світлові зони. Печериці люблять більше світла, ніж гливи. У спеціальних садівничих магазинах можна придбати лампи денного світла для теплиці, в яких буде регулюватися яскравість і різкість освітлення.

Вентиляція. Всі гриби, без винятку, люблять свіже повітря. Проблема льохів в тому, що повітря в них сирої і запрів. Щоб уникнути утворення цвілі і грибка на стінах, необхідно встановити спеціальні витяжки в приміщенні, які будуть забирати погане повітря і постачати свіжий.

Вологість і температура. Вологість повітря для вирощування грибів повинна становити 65% – 95%. Але ось з температурним режимом трошки складніше. Печериці більш теплолюбні, оптимальна температура для їх вирощування становить 13 С ° – 29 ° С, в той час як гливи комфортно себе почувають при 12 С ° – 25 С °. Отже, для вирощування одночасно декількох видів грибів, приміщення також необхідно зонувати на температурні зони. Для опалення найкраще використовувати водні системи з регулятором температури. Вони прості в установці, більш економічні, а головне НЕ пересушують повітря в приміщенні.

Зонування. Як вже було сказано, приміщення ділять на зони відповідно висвітлення і температурному режиму. Зробити це можна за допомогою звичайних пластикових або поліволокністих перегородок, які добре утримують вологу і температуру. Важливо, максимально зручно визначити зону для вирощування кожного виду грибів.

Дезінфекція. Щоб уникнути утворення цвілі, в приміщенні необхідно провести дезінфекцію. Робити це найкраще після всіх будівельних етапів, перед початком посадки. Для цього використовують спеціальні сірчані шашки, якими обкурюють приміщення. Якщо підвальне приміщення старе, найкраще обприскати всі поверхні формаліновим розчином. При відсутності дезінфекції, на гриби можуть напасти грибні мушки, кліщі або нематоди, і урожай пропаде. Вам доведеться міняти субстрат, дезінфікувати приміщення, а це додаткові витрати.

Стелажі. Оптимальним варіантом для виготовлення стелажів буде міцний пластик. Постійний температурний режим і висока міцність швидко приведуть в непридатний стан дерево і метал, тому пластик ідеальний варіант – він не іржавіє і не гниє. У садових центрах можна придбати готові стелажі, які необхідно лише зібрати в приміщенні.

Інше обладнання. У цю групу можна віднести контейнери для розміщення субстрату і висадки грибниць. спеціальні підстилки для стелажів, Які можуть знадобитися, якщо в підвалі недостатньо тепло. Також варто сказати про поливі. Категорично заборонено поливати грибниці прямий струменем води – це призводить до дебатів субстрату, а грибниця може загинути або прогніть. Для цього використовують спеціальні розпилювачі (ручні і автоматичні), Які зрошують грунт. Якщо освітлення занадто яскраве і не піддається регулюванню, може знадобитися спеціальна тканина, Яку розвішують над стелажами, щоб уникнути попадання прямого світла на сформувалися грибниці.

Відео: приміщення для вирощування гливи в підвалі

Важливо! Підлога приміщення повинна бути бетонною. Якщо такий відсутній, рекомендовано зробити стяжку. Долівку є розсадником шкідливих бактерій і паразитів, які будуть атакувати урожай. Обов'язково покрийте стіни розчином вапна з мідним купоросом. Це додатково захистить ваші насадження від паразитів, які часто заводяться в грибах.

Як виростити гриби в підвалі

Для кожного виду грибів при вирощуванні враховуються індивідуальні потреби, а саме температура повітря, вологість і освітлення. На сьогоднішній день найбільш популярними для вирощування вважаються гриби гливи, фаворити всіх поколінь – печериці.

Зверніть увагу! Іноді в інтернеті можна зустріти інформацію про вирощування білих грибів в домашніх умовах в підвалі, але це чистий обман, що не бачать люди.

Отже, які особливості вирощування в підвалі у кожного з цих видів? Спробуємо розібратися.

печериці

Основним завданням є приготування поживного субстрату, в якому будуть плекалися гриби. Для приготування субстрату необхідно використовувати солому, кінський або коров'ячий гній, сечовину або аміачну селітру, гіпс або алебастр, суперфосфат і крейда, а також воду. Далі, перемішують все решту складових в певних пропорціях. Більш точний рецепт приготування субстрату можна знайти в в статті «Вирощування шампіньйонів в домашніх умовах». Компост готується більше 3 тижнів. Готовий компост розкладають на стелажі щільним шаром і залишають на добу, щоб він рівномірно прогрілося до температури приміщення, а саме: 23 С ° – 25 С °. Далі, в теплу грунт висаджують міцелій. Від висадки до перших сходів проходить близько 10 днів. Температура в цей час повинна бути не нижче 28 С °. Після сходів температуру знижують на 8 – 10 градусів. Освітлення завжди підтримують на одному рівні (щодня по 12 годин світла). Перший урожай можна збирати після закінчення 14 днів з моменту посіву.Зрошувати грибниці необхідно кожні два дні. Період плодоношення грибниць печериць триває 40 – 45 днів.

Відео: вирощування печериць в підвалі

гливи

Оптимальний субстрат для вирощування глив – це дерев'яний брус. Це дуже доступний матеріал, який можна приготувати самостійно. Для цього необхідно підготувати бруски (дерев'яні пеньки.) Їх частково очищають від кори, проробляють глибокі тріщини і вимочують в розчині марганцівки. Потім дерево заражається грибницею. Підійдуть будь-які дерева, за винятком хвойних. Найчастіше в якості субстрату використовують стружки або тирсу листяних дерев, суху солому, лушпиння від насіння і інший органічне сміття. Це все є в продажу в будь-якому садівничому магазині. Там же можна придбати і готові субстрати. Далі, даний субстрат перемішують з міцелієм і поміщають в повстяний пакет, який підвішують на стелажі. Температура в приміщенні повинна бути не нижче 22 С °. Коли з'являться перші сходи, температуру знижують до 13 С °. Гливи невибагливі, а яскраве освітлення їм шкодить, тому і підсвічувати їх необхідно дуже слабким і розсіяним світлом не більше 5 годин на добу. Вже через 10 днів після посіву ви зможете зібрати перший урожай. Період плодоношення вешенок- до двох місяців. Більш докладну інструкцію по вирощуванню глив ви можете знайти у цій статті.

Відео: вирощування грибів глив в підвалі

До речі! Субстрат, в якому росли гриби, використовувати повторно не можна. З нього вийде прекрасний органічне добриво для квітучих рослин вашого саду або кімнатних рослин.

Білий гриб

Це один з найбільш вимогливих в вирощуванні грибів, який ви ніколи не зможете виростити в домашніх умовах, Хоча в інтернеті ви знайдете безліч статей і відео про його успішне розведення. Ось одна з таких інструкцій.

Такий урожай білих грибів ви отримаєте, якщо тільки обійде весь ліс!

«Субстрат для їх посадки повинен повністю імітувати ландшафт їх місця народження, а саме: лісовий грунт. Для цього підійдуть сухі мелені гілочки, листя, польова трава і сушений мох. На стелажі викладають підготовлений сухий субстрат, товстим і щільним шаром. Він повинен бути добре просушеним, але ні в якому випадки не запрів і вологим. Далі, висаджують міцелій і як слід зрошують грунт, після чого накривають садової папером. Грибниці шкідливий яскраве світло, тому до перших сходів, папір залишається зверху. Температура приміщення повинна бути на рівні 18 С °. Період плодоношення у грибів короткий – всього 30 – 35 днів. Білі гриби дуже довго сходять і важко приживаються. З моменту засіву до перших сходів може пройти до 40 днів. А в процесі росту, грибам може знадобитися додаткове добриво (якщо зростання грибів призупинився) ».

До речі, якщо у вас залишилися сумніви, то ви можете прочитати докладніше про вирощування білих грибів в домашніх умовах у цій статті.

але пам'ятайте, Білі гриби ви ніколи не виростите в неприродних умовах.

Виходячи з вищевказаної інформації, можна зрозуміти, що вирощування грибів в підвалі не таке вже й складне заняття. Важливо в цій справі грамотно підійти до організації самого процесу і обладнання приміщення (підвалу). При правильному освітленні, температурі і своєчасному поливі, виростити якісні гриби зможуть навіть любителі без особливого досвіду. Ключову роль в грибівництві грають добре підготовлений субстрат і якісний міцелій. Грибоводство – це відмінний приклад того, як хобі може перерости в прибутковий бізнес.

Вирощування шампіньйонів в підвалі найчастіше сприймається не як бізнес-ідея, а як дивне хобі садівника-любителя. Однак при такому занятті дійсно можна отримувати прибуток! Для цього просто потрібно грамотно підійти до справи: скласти бізнес-план, прорахувати рентабельність і вкладення, оцінити ризики.

Якщо ідея вас зацікавила, давайте приступимо до «розбору польотів»!

З чого починати бізнес?

Вирощування шампіньйонів в підвалі житлового будинку – цілком реальна ідея для втілення. Чому немає, адже мікроклімат повністю відповідає ведення такої діяльності, а печериці зовсім не вибагливий до умов.

Покроково алгоритм організації бізнесу можна змалювати таку картину:

  1. Розібратися в технології вирощування печериць.
  2. Підготувати підвал для розміщення розсади.
  3. Провести дезінфекцію приміщення.
  4. Купити міцелій.
  5. Придбати компост або сировину для його виготовлення.
  6. Посадити міцелій в субстрат.
  7. Контролювати температурний режим і рівень вологості.
  8. Зібрати урожай, дотримуючись запропоновані правила.
  9. Знайти точки збуту і реалізувати товар.

Розберемо кожен пункт організації вирощування грибів у власному будинку.

Реєстрація бізнесу

Вирощування шампіньйонів як бізнес (в підвалі) має бути офіційно зареєстровано. Якщо, звичайно, обсяги вашого виробництва не обмежені межами «партію собі, партію сусідам».

Коли мова заходить конкретно про підприємницьку діяльність, а вже особливо про реалізацію через торгові точки, кафе і т. П., Без документів не обійтися.

Не варто переживати, якщо ви до цього не стикалися з цим питанням. Все досить просто. Уявімо ваші дії у вигляді покрокового алгоритму:

  1. Необхідно зареєструвати ВП. Для цього потрібно з паспортом відправитися в найближчу податкову інспекцію.
  2. Як вказівки діяльності ви вибираєте с / г виробництво і продаж.
  3. З даним видом роботи ви можете розраховувати на єдиний с / г податок – 6%. Це дуже вигідний варіант оподаткування.
  4. Приміщення для вирощування печериць підлягає перевірці з боку працівників фітосанітарної інспекції. У підвалі повинен бути допустимий радіаційний фон. Після проведення перевірки вам видадуть сертифікат.
  5. Також в фітосанітарної інспекції ви будете перевіряти товар перед реалізацією. Без сертифікату якості з вами не стане співпрацювати жоден серйозний клієнт. Термін дії одного сертифікату – це період «життя» однієї партії компосту. Ці дані ви вкажете при реєстрації.

Далі докладніше розглянемо умови вирощування печериць в підвалі.

Які потрібні умови для роботи

Вирощування шампіньйонів в підвалі приватного будинку відбувається за тими ж принципами, що і в будь-якому іншому місці. Детальніше про технологію поговоримо далі. А зараз давайте розберемося, які ж умови необхідні, щоб отримувати рясний урожай шампіньйонів.

Вирощування шампіньйонів в підвалі гаража або іншого приміщення передбачає наявність добротної міцної будівлі. Інші вимоги розберемо поетапно:

  • Всупереч поширеній думці, на підлозі має бути бетонне, а не земляне покриття.
  • Саме приміщення максимально ізолюють від навколишнього середовища, виключаючи можливість потрапляння джерел забруднення ззовні.
  • Ще одна відмінність від інших видів рослинності, вирощуваних на продаж: шампіньйонів не потрібен постійний джерело світла. Це дає солідну економію на обладнанні і комунальних платежах. Досить провести в підвал одну лампу, щоб працювати з зручністю.
  • Навіть на невеликій площі можна організувати вирощування значного обсягу врожаю. Для цього ємності встановлюють «шарами», розташувавши в підвалі звичайні стелажі. Висота зростання печериць невелика, що дозволяє робити яруси на незначній відстані.
  • Важливо врахувати таку особливість: компост для печериць буде виділяти неприємний вуглекислий газ. Неприємний він тому, що призводить до виникнення затхлості. А гриби переносять таку обстановку погано. Щоб уникнути проблем, налагодьте ефективну систему вентиляції.
  • Не переборщити з вентилюванням приміщення. Протяги – це також ворог вашої розсади. Також на вентиляційні отвори варто встановити москітну сітку з дрібними осередками, щоб не допустити потрапляння комах всередину.
  • До температурному режиму гриби, проте, невибагливі. Намагайтеся підтримувати «рівний» рівень, цього достатньо. Влітку при необхідності використовується вентилятор. Вирощування шампіньйонів в підвалі взимку може зажадати установки системи підігріву (якщо в приміщенні зовсім холодно).
  • Контролюйте рівень вологості в льосі. Знизити його можна за допомогою вентилювання, а підвищити – простим пульверизатором з водою.

Яка потрібна підготовка приміщення перед вирощуванням?

Як і багато інших гриби, чутливі до захворювань і паразитам і печериці. Вирощування в підвалі (технологія процесу, по суті, гранично проста) передбачає ретельну підготовку місця, перед тим як почнуться роботи. Попередні роботи полягають в дезінфекції приміщення, обробці поверхонь, усунення цвілі і навіть шансу для її появи в подальшому. Якщо не підійти до вирішення цього питання уважно, урожай може бути зіпсований. Прикро знищити справа кількох місяців через простої ліні, правда?

Якщо ви не хочете перевіряти стійкість грибів до шкідливої ​​середовищі, проведіть таку підготовку території:

  1. Досліджуйте приміщення на предмет комах (актуально, якщо раніше в цьому льосі зберігали овочі). Якщо ви знайшли хоча б кілька особин, обов'язково проведіть обробку хлорофосом.
  2. Всі поверхні покривають вапном, в яку додають мідний купорос.
  3. Використовуйте сірчану шашку, щоб Окур приміщення.
  4. Також простір обприскують 4% розчином формаліну.
  5. Хочете підстрахувати себе? Візьміть глибоку ємність з тирсою і полийте їх дезінфікуючим засобом. Короб поставте біля входу в льох. Він буде служити додатковою перешкодою для шкідників.
  6. Після проведення маніпуляцій ретельно перевірте підвал. В іншому випадку ви можете нашкодити не тільки розсаді, але навіть власного здоров'я.

Іноді просте провітрювання не дає особливого результату. Це вказує на факт, що вам необхідна додаткова система вентиляції. Наприклад, можна поставити над стелажами з печерицями додаткові вентилятори. Якщо ваш бізнес буде розширюватися, є сенс в подальшому вкласти гроші в монтаж очисних фільтрів для повітря в систему вентиляції.

Технологія вирощування печериць

За яким принципом потрібно садити печериці? Вирощування в підвалі (технологія процесу, якщо бути точніше) має деякі особливості:

  • Зонування. Рекомендується поділити підвал на дві частини – для інкубаційного періоду і безпосередньо вигонки. Справа в тому, що вам буде потрібно дотримуватися різні температурні режими. Зонування простору значно полегшить завдання.
  • Як було сказано, для кожного періоду потрібна своя температура. Для вирощування – 23 оС, вигонки – 12-17 ° С.
  • Уважно дотримуйтесь умови приготування компосту, позначені на упаковці. Кращою основою вважається кінський гній. При його використанні відзначається підвищена врожайність.
  • Субстрат, який робиться самостійно, завжди буде краще покупного. Але для економії часу і сил його все ж можна купувати.

процес вирощування

Коли всі умови вирощування печериць в підвалі дотримані, можна приступати безпосередньо до процесу. Найпростіше для новачків буде представити його у вигляді покрокового алгоритму:

  1. Висаджуємо міцелії в субстрат. Як правило, для вирощування в домашніх умовах підприємці набувають міцелій, готовий до посадки. Найчастіше це основа, вирощена в особливих лабораторіях, в яких витримуються ідеальні умови стерильності. Купують міцелій для посадки через посередників – в інтернеті, магазинах «Все для саду», а також безпосередньо у постачальників.
  2. Розрахувати необхідну кількість міцелію дуже просто: 1 м2 – 500 грам «живий» середовища. Якщо міцелій ви вирішили вирощувати з суперечка, потрібно 400 грам.
  3. Процес посадки не особливо відрізняється від звичного: потрібно зробити лунки, глибиною близько 5 см.Правильно приготовлений компост буде трохи пружинистим по відчуттях. Між отворами дотримуйтесь відстань не менше 15-20 см. У кожну лунку помістіть частина міцелію.
  4. Для посадки суперечка лунки робити не потрібно. Насіння просто рівномірно висипають на землю. Грибниці самі прокладуть собі «шлях».
  5. У період інкубації завдання підприємця – стежити за рівнем вологості і температурного режиму. Як це робити, докладніше описано нижче.
  6. Для постійного зволоження грунту можна покрити її папером (тканиною) і змочувати.
  7. Через 10-12 днів після посадки покрийте субстрат ще одним шаром землі – буквально на 3-4 см. Земля готується особливим чином: торф + вапно + грунт в співвідношенні 5: 1: 4.
  8. Інкубаційний період завершиться через 4-5 днів. Весь цей час регулярно зволожуйте повітря і грунт з пульверизатора.
  9. Наступний період вирощування – вигонка. В цей час температуру в підвалі опускають до 12-17 ° С. Іноді досягти цього складно, куди простіше перенести стелажі в інше приміщення. Саме для цього в розділі вище пропонувалося зонувати підвал.
  10. Скоро гриби почнуть рости. Дотримуйтесь правил їх збирання і не давайте шампіньйонів перезреть.

канали збуту

Рідкісний людина в наш час не вживає печериці. Вирощування в домашніх умовах в підвалі може забезпечувати потреби в грибах однієї сім'ї. Але якщо мова заходить про бізнес, зрозуміло, необхідно налагоджувати канали збуту. Саме в пошуку клієнтів полягає секрет успіху цього починання.

Вирощування шампіньйонів в підвалі рідко передбачає великий обсяг зібраних грибів. Тому надлишок, який не використовують члени сім'ї, можна продавати на найближчому ринку.

Якщо ж справа все ж поставлено на потік і ви хочете знайти більш «солідний» ринок збуту, розгляньте такі варіанти:

  • Необов'язково продавати гриби безпосередньо тим, хто їх вживає. Використання посередників може знизити прибуток, але при цьому забезпечить вас постійним потоком замовлень. Чи вигідна така схема в вашому випадку, вирішуйте самі.
  • В якості посередника для реалізації грибів можуть виступати магазини, супермаркети, кафе, ресторани.
  • Якщо ви отримуєте солідний урожай, має сенс шукати можливість укладення договору на поставку з виробниками напівфабрикатів (печериці можуть входити до складу млинчиків, піци) або кулінарії.
  • Гарна ідея для просування – створення власного сайту. На ньому ви зможете розміщувати корисну для споживача інформацію про грибах в цілому і печериці зокрема. Там же вказується прайс, потенційні знижки, умови доставки продукції покупцям, контактні дані.

Розрахунок фінансових вкладень

Вирощування шампіньйонів в підвалі, яке позиціонується як бізнес, обійдеться досить дешево. Звичайно, все залежить від наявних у вас ресурсів і планованих обсягів виробництва. Однак відсутність необхідності платити за оренду приміщення – це вже великий плюс!

Важливо відзначити також те, що, вирощуючи шампіньйони, підприємець звільняє себе від такої великої статті витрат, як покупка обладнання. Саме на техніку зазвичай витрачається левова частка бюджету при організації бізнесу.

Розглянемо залишилися статті витрат за 1 цикл вирощування печериць:

  • сировина для виготовлення 1 тонни компосту – 1000 рублів;
  • міцелії печериць – 500 рублів;
  • створення необхідних умов в підвалі – 2000 рублів.

Разом ми отримуємо суму 3500 рублів. Як ви розумієте, це смішна плата за те, щоб почати нехай і скромний, але власний бізнес.

Рентабельність і окупність бізнесу на печерицях

Якщо ви правильно врахували всі вимоги до вирощування печериць білого в підвалах, кожна грибниця може принести вам 5-8 врожаїв. Варто відзначити, що переважна більшість принесуть все ж тільки перші три. Як правило, цикл вирощування становить 1-2 місяці.

Дотримуйтеся таких правил при зборі врожаю:

  • Контролюйте стан грибів – не можна допустити того, щоб вони переспіли.
  • Визначити вдалий момент для збору просто – капелюшок печериці знизу покрита білою плівкою.
  • Печериці, які вирощують в домашніх умовах, не зрізають, запам'ятайте це! Їх потрібно просто акуратно покриття навколо своєї осі і дістати.
  • Коли ви дістанете гриб, присипайте місце його знаходження землею.
  • При дотриманні простих правил зростання свіжих печериць буде відбуватися ще кілька тижнів.

Розрахуємо орієнтовну прибуток від бізнесу:

  • 1 тонна компосту – це 200 кг печериць, якщо були дотримані всі умови;
  • 1 кг даного виду грибів зараз оцінюють в 100-150 рублів;
  • прибуток з 1 циклу врожаю – 20 000-30 000 рублів.

Як бачите, рентабельність бізнесу становить 100%. Вкладення окупляться вже через кілька місяців.

Які ризики підстерігають підприємця?

Вирощування шампіньйонів в підвалі будинку, як і будь-який інший бізнес, пов'язане з певними ризиками для підприємця. Їх потрібно знати і, по можливості, мінімізувати негативні наслідки.

  • Хоча про високу конкуренцію в цій сфері не може йтися, але знайти стабільний ринок збуту складно. Починайте налагоджувати партнерство до моменту збору врожаю, так як продукт досить швидко псується. З ідеями щодо пошуку покупців ви могли ознайомитися вище.
  • Печериці не є особливо примхливими грибами. Однак і вони схильні до хвороб, а також іншим факторам, що впливає на врожайність. Слідкуйте за дотриманням всіх правил вирощування і станом міцелію.

Вирощування шампіньйонів в підвалі – гідний варіант бізнесу в домашніх умовах. У нього можна виділити відразу ряд плюсів: низька конкуренція, мінімальний стартовий бюджет, рентабельність 100%, простота посадки і догляду за печерицями. Однак отримувати гідну виручку реально тільки в тому випадку, коли підприємець налагоджує постійний канал збуту. Якщо знайти досить покупців або одного, але оптового, можна окупити вкладення і отримати прибуток вже після першого врожаю.

І обов'язково не полінуйтеся скласти бізнес-план перед початком реалізації ідеї, щоб детально провести розрахунки і намітити схему роботи.

Мікрокліматичні умови льоху ідеально підходять для вирощування грибів. Купити міцелій і освоїти технологію вирощування печериць в підвалі стало під силу кожному бажаючому. Якщо ви хочете отримати хороший урожай, в першу чергу, варто приділити увагу таким речам, як: підготовка живильного субстрату, обладнання приміщення, дезінфекція, контроль температури і вологості. Розберемо по порядку ці та інші питання.

Яким повинен бути льох?

Вирощувати гриби можна в будь-якому добротно зроблений погребі. Пол в погребі повинна бути бетонною, а не земляним. Взагалі, чим більше чистим і ізольованим від зовнішніх впливів буде приміщення – тим краще.

Для економії місця в підвалі стелажі з грибами обладнають в кілька поверхів (ярусів).

освітлення

На відміну від зеленої цибулі та інших рослин, печериці в додатковому освітленні не потребують. Їх чудово можна виростити і в темряві. Лампочку варто вкрутити лише для того, щоб в погребі чи підвалі було зручно працювати.

вентиляція

Льох повинен бути обладнаний системою вентиляції, так як компост, на якому ростуть печериці, при розкладанні активно виділяє вуглекислий газ. А затхлості гриби не переносять. Вуглекислий газ повинен віддалятися, а на його місце надходити свіже повітря. Однак, не варто допускати протягів. Вентиляційні труби закриваються дрібнопористої сіткою, щоб всередину не потрапляли комахи.

Якщо для хорошого провітрювання льоху звичайних приточно-витяжних труб не вистачає. Доведеться подбати про примусової вентиляції приміщення. Для організації циркуляції повітря над ящиками з печерицями можна використовувати додаткові вентилятори. При можливості варто встановити додаткові фільтри очищення повітря.

Температура і вологість

Для контролю над цими показниками встановіть в приміщенні для вирощування печериць термометр і гігрометр. Підвищити вологість можна за допомогою обприскування стелажів і статі з пульверизатора. Знизити – за рахунок провітрювання.

Температуру в літню пору можна регулювати за допомогою вентиляції, а ось якщо ви плануєте вирощувати печериці цілий рік, подбайте про додаткове опаленні льоху.

зонування простору

Якщо льох у вас досить великий, має сенс розділити його на дві зони. Одне приміщення ви будете використовувати для інкубації (поширення грибниці по субстрату), а другий для безпосередньої вигонки грибів (плодових тіл). Температура для успішного перебігу цих процесів потрібна різна. Грибниця росте приблизно при 23 градусах, а плодоношення відбувається при 16-17 градусах.

Підтримуючи стабільні температурні умови в кожному приміщенні, ви можете просто переносити ящики з субстратом. Таким способом ви можете вирощувати печериці безперервно – поки половина ящиків плодоносить, в інший зростає грибниця і так далі. При необхідності можна додати третю зону для приготування компосту.

попередня дезінфекція

Для вирощування грибів підвал потрібно добре продезинфікувати, обробити від паразитів і цвілі. Печериці дуже чутливі до захворювань і ураження шкідниками, і буде прикро втратити більшу частину врожаю через нехтування заходами безпеки на початковому етапі.

Зокрема, можна провести наступну обробку:

  • Окур сірчаної шашкою.
  • Побілити стіни і стеля вапном з додаванням мідного купоросу.
  • Провести обприскування 4-процентним формаліновим розчином.
  • Якщо в підвалі раніше лежали овочі, і завелися плодові мушки чи інші шкідники, потрібно обробити приміщення хлорофосом.
  • В якості додаткової захисного заходу біля входу можна розташувати ящик з тирсою, просоченою дезінфікуючим розчином.

Після дезінфекції підвал слід гарненько провітрити, інакше не тільки шампіньйонів, але і вам буде дуже складно перебувати всередині.

підготовка субстрату

Приготування поживного середовища, на якій будуть рости печериці – один з найважливіших і відповідальних моментів. Щоб виростити максимальний урожай, слід приготувати субстрат, дотримуючись рекомендацій на упаковці з міцелієм, який ви придбали. Так як штами або сорту печериць бувають різні, технологія приготування і склад субстрату може несуттєво відрізнятися.

Так виглядає субстрат, на якому ростуть печериці.

Однак, існують загальні принципи підготовки компосту для вирощування печериць, який можна вважати універсальним. Кращим варіантом буде натуральний компост з кінського гною. При цьому важливо, щоб тварини харчувалися сіном, а не зеленим кормом.

Два варіанти приготування натурального компосту:

1Кінський гній з високим вмістом соломи ,, вологість 40-45%850
сечовина3
суперфосфат13
аміачна
селітра
8
гіпс18
2Кінський гній2000
солома50
сечовина5
сульфат амонію8
суперфосфат5
Мел7,5
алебастр

Кінський гній можна замінити коров'ячим або пташиним послідом, однак, в цьому випадку урожай буде істотно нижче.

Солома замочується на добу в теплій воді в зручному кориті або іншому резервуарі. Після цього вона укладається в штабель упереміш із шарами гною. Має вийти всього 6-8 шарів. Кожен шар додатково зволожуємо теплою водою. Через 3-4 дні компост потрібно гарненько перемішати і додати сечовину і суперфосфат. Після цього субстрат придбає характерний аміачний запах. Ще через 3-4 дня, компост знову перемішується. Так його потрібно перелопатити 4-5 разів, поступово додаючи інші мінеральні речовини. Під час останнього перемішування додається гіпс.

Середній час приготування компосту 24-28 днів. Про завершення процесу ферментирование можна судити по зникненню аміачного запаху і світло-коричневого кольору гною.Під час процесу ферментації температура компосту може досягати 50-70 градусів. Для вирощування грибів температура компосту повинна бути не більше 25 градусів.

Готувати субстрат варто або в спеціальному господарському приміщенні з хорошою вентиляцією, або на вулиці під навісом, що захищає від потрапляння дощової води і сонця. На землю компост не висипається, краще підстелити целофан. Це потрібно для того, щоб в готовий субстрат не були комахи-шкідники.

Якщо самостійно приготувати субстрат для вирощування грибів для вас занадто складно, ви завжди можете купити його в магазині. Однак, компост, приготовлений своїми руками, як правило, якісніше.

Готовий субстрат переміщаємо в підвал і викладаємо в ящики або контейнери, в яких планується вирощувати печериці.

Посадка грибного міцелію (інокуляція)

Отже, субстрат готовий і розміщений в погребі, тепер потрібно внести в нього міцелій гриба, для того щоб виростити грибницю. Міцелій вирощують промисловим способом в лабораторіях в умовах стерильності. Купити його можна в садівничих магазинах або замовити в інтернеті.

Для того щоб виростити гриби на 1 квадратному метрі субстрату вам буде потрібно 500 г компостного міцелію або 400 г зернових суперечка печериць.

Розміщуємо «насіння» в субстрат. Якщо ви приготували компост правильно, він повинен злегка пружинити при натисканні. Робимо п'ятисантиметрову поглиблення на відстані 20 сантиметрів один від одного і закладаємо в кожне поглиблення невелика кількість компостного міцелію. Якщо ви придбали суперечки печериць, їх потрібно просто розсипати по поверхні. Поступово ниточки грибниці почнуть розростатися по субстрату.

Час зростання грибниці, поки ще не з'явилося плодових тіл грибів, називають инкубацией. У цей період необхідно підтримувати вологість повітря в льосі на рівні 70-95%. Щоб субстрат не висихало, його можна прикрити папером або тканиною і періодично обприскувати з пульверизатора.

Температура, при якій відбувається зростання грибниці – 20-27 градусів. Активно поширюватися грибні нитки почнуть черга десять-дванадцять днів. Тоді поверхню субстрату слід засипати землею на 3-4 сантиметри і почекати ще 3-5 днів. Земля – ​​не просто з городу, а суміш торфу (5 частин), вапняку (1 частина) і грунту (4 частини). Не забувайте про періодичне обприскування водою.

Вигонка плодових тіл

Після закінчення інкубаційного періоду слід знизити температуру в льосі до 12-17 градусів, або перенести ящики з субстратом в приміщення для вигонки (якщо ви, як говорилося на початку статті, розділили приміщення на два відсіки). Починається період зростання самих грибів.

За один урожай з грибниці можна зняти 5-8 хвиль грибів, правда основна маса припаде на перші три хвилі.

Першу хвилю врожаю ви зможете зняти вже через 3-4 місяці. Не допускайте перезрівання грибів. Слід оббирати їх тоді, коли нижня частина капелюшка ще затягнута білою плівкою і коричневі платівки не видно. Кожен гриб потрібно акуратно викрутити з його місця, а не зрізати. Від що залишилася після зрізу ніжки в грибницю можуть попасти бактерії.

Після збору гриба місце, де він ріс, потрібно злегка присипати ґрунтом. Печериці будуть інтенсивно рости протягом 1-2 тижнів. При правильно створених умовах і хорошому компості за цей час можна зняти 5-8 урожаїв грибів. Основний обсяг припадає на перші три хвилі. Потім врожайність грибниці різко піде на спад.

Кращі сорти для вирощування

У світі відомо понад півсотні різних сортів печериць. Частина з них зустрічається в дикій природі, а частина виведена селекціонерами для промислового розведення.

Для вирощування в погребі ідеально підходять сорти з високою врожайністю, прості в догляді і невибагливі. Серед них можна виділити двуспоровий і двукольцевой. Також підходить для домашнього розведення луговий печериця, Somycel 512 і Hauser A15.

Технологія вирощування печериць в підвалі має свої особливості, але вона не настільки складна, як здається на перший погляд. Якщо ви приготували правильний компост, встановили в погребі необхідний мікроклімат і придбали хороший посадковий матеріал, високий урожай грибів вам забезпечений! А наші рекомендації допоможуть вам впоратися з цією творчою і цікавою завданням.

  • Вирощування шампіньйонів в підвалі
  • Збір врожаю печериць
  • Вирощування глив в підвалі

Багато грибівники намагаються ростити гриби в домашніх умовах. Особливо легко це робити при наявності підвалу. Найчастіше таким способом вирощуються гливи і печериці. Необхідно лише дотримуватися деяких правил, що стосуються того, як виростити гриби в підвалі.

Вирощування шампіньйонів в підвалі

У підвальному приміщенні зберігається досить стабільний мікроклімат. Температура і вологість повітря коливаються незначно. Необхідно лише пам'ятати про підвищений рівень вентиляції. Підвал повинен мати бетонну стелю і стіни. Їх потрібно побілити для запобігання зараження. Пол потрібно зацементувати, отвори для вентиляції покрити дрібнопористої гратами. Це захистить приміщення від проникнення комах в літній час. Якщо підвал має великі розміри, можна використовувати двозональний технологію вирощування грибів. Одна частина приміщення буде використовуватися для інкубації, інша – для вигонки плодових тіл.

Підготовка субстрату для печериць – завдання досить трудомістка. Якість і кількість вирощених грибів повністю залежить від якості субстрату. Приготування поживного середовища повинно виконуватися відповідно до інструкції. Для цього будуть потрібні наступні матеріали й інструменти:

Схема вирощування печериць.

Компост є основним компонентом субстрату. Для його отримання необхідно змішати гній (4/5 загальної маси) і солому – (1/5). Кінський гній можна замінити пташиним або коров'ячим. Однак врожайність грибів при цьому може знизитися. Субстрат слід готувати на свіжому повітрі, так як при його бродінні виділяється вуглекислий газ, аміак, волога. Всі процеси в субстраті проходять з різною швидкістю, тому компост потрібно перемішувати кілька разів. Для приготування субстрату використовується 100 кг соломи, 5 крейди, 8 кг гіпсу, 2 кг суперфосфату, 2 кг сечовини. З урахуванням гною вийде суміш вагою 300 кг, якої вистачить для облаштування грибниці площею 3 м2.

Солому замочують на добу в будь-якому резервуарі. Після цього її укладають в штабель по верствам, а на неї укладається гній. У підсумку виходить по 4 шари і того, і іншого. Всі верстви соломи додатково зволожують. Потім поступово додається сечовина і суперфосфат. Солому 4 рази перемішують з добривами і гноєм. Після першого перемішування додають гіпс, після другого – суперфосфат, після третього – крейда. Процес горіння почнеться після останнього перемішування. Це означає, що через 3 тижні субстрат буде готовий.

Склад компосту для печериць.

Для вирощування грибів застосовується, в основному, зерновий міцелій, вирощений в лабораторних умовах. Не всі знають, як вирощувати гриби в підвалі або льосі. На другому етапі вирощування необхідно провести інокулюють міцелієм. При самостійному вирощуванні грибів необхідно використовувати стерильний міцелій, що отримується в особливих лабораторіях.

Міцелій може бути компостну або зерновим. Зерновий фасується в целофанові пакети і повинен зберігатися при температурі не більше + 4 ° С. На 100 кг субстрату використовується 0,4 кг міцелію. Компостний міцелій продається в банках. Його можна зберігати лише 20 днів при температурі + 20 ° С. Більший урожай можна отримати при використанні зернового міцелію, однак компостний більш стійкий до негативного впливу навколишнього середовища.

Для отримання хорошого врожаю печериць субстрат потрібно обробити термічно, після чого виробляти інокулюють.

Після обробки субстрат остуджують до температури + 25 ° С і зсипають в ящики. Для подальшого вирощування грибів викопують маленькі лунки в субстраті глибиною не більше 4 см. Розміщувати їх слід в шаховому порядку. Відстань між лунками має бути не менше 20 см. Після приміщення в лунки компостного міцелію їх засипають. З инокуляцией зернового міцелію все простіше, його розсипають по поверхні субстрату і прикривають. Грибниця розростається протягом 12 днів. Після цього її засипають покривним грунтом, що складається з 4 частин землі, 5 частин торфу, 1 частини вапняку. На кожен м2 потрібно 50 кг такого грунту. Через 5 днів температуру в підвалі необхідно знизити до 12-17 ° С. Для отримання великого врожаю грибів грунт потрібно регулярно зволожувати. Приміщення повинно добре провітрюватися, проте протягів печериці не виносять.

Повернутися до списку

Збір врожаю печериць

Печериці вирощуються не більше 4 місяців. Саме через цей час можна починати збір першого врожаю. У добре підготовленому субстраті гриби ростуть швидко. Збирати їх потрібно, поки плівочка, що з'єднує краї капелюшки з ніжкою, ціла. Перезрілі гриби вживати в їжу не можна. При зборі печериці не слід зрізати. Гриб акуратно викручують, після чого засипають порожню лунку покривним грунтом. Не варто забувати про зволоження грунту.

Плодоношення печериць має хвилеподібний характер. Плодоносять вони 8-14 тижнів, даючи до 7 хвиль врожаю, що відбуваються кожні 5 днів. З 1 м2 можна зібрати більше 10 кг грибів. Велику частину врожаю збирають в перші 3 хвилі.

Повернутися до списку

Вирощування глив в підвалі

Гливи в підвалі вирощують, в основному, по екстенсивної технології. Це означає, що гриби будуть вирощуватися на заздалегідь підготовлених обрізаннях деревини. Це найбільш дешевий і простий спосіб вирощування даних грибів в домашніх умовах. Приміщення для вирощування гливи має володіти певним температурним режимом, вологістю і мати достатнє провітрювання. Для вирощування грибів потрібно наступні матеріали і інструменти:

  • відрізки деревини;
  • пила;
  • металеві труби;
  • сталеві куточки;
  • болти;
  • таз;
  • поліетиленова плівка.

Для початку беруться відрізки деревини листяних порід завдовжки 1,5 м, товщиною близько 10 см. На них роблять пропили глибиною 50 мм з кроком 30 см. Для вирощування гливи можна застосовувати низькосортну деревину тієї породи, на якій глива зростає в природі. Вирощувати гриби можна і на штучних пнях. Для цього виготовляється етажерка за описаним нижче способом. Для її каркаса можна використовувати металеві куточки, труби або дерев'яні бруски. На етажерці встановлюються 3-4 полки розміром 150х150 см. Нижню полицю розташовують на відстані 30 см від підлоги. Решта – на відстані 30 см один від одного.

На кожну полку кладуться заздалегідь підготовлені відрізки деревини. У пропили попередньо закладають міцелій. Для підтримки необхідної вологості вниз ставлять таз з водою. У період інкубації всі сторони етажерки повинні бути затягнуті поліетиленовою плівкою. Верх також можна закрити поліетиленом. При необхідності деревину поливають водою. Вирощені гриби можна буде збирати через 2,5-3 місяці. Замість міцелію для інокуляції можна використовувати капелюшки старих грибів. Однак урожай, в такому випадку, можна буде отримати тільки через рік.