2023
Breaking News

Вирощування овочів по методу Митлайдера

Грядки по Мітлайдера своїми руками

Російські добрива проти мітлайдеровскіх хімікатів

Доктор сільськогосподарських наук Джекоб Р. Мітлайдера, вивчивши проблеми і хвороби рослин в багатьох країнах світу, на основі 55-річного досвіду садівництва розробив універсальні методи вирощування. Даний підхід дозволяє при мінімумі зусиль отримати рясний урожай на грунті будь-якого типу, незалежно від кліматичних умов, сезонності і багатьох інших умов. Яким же чином можна реалізувати метод Митлайдера в російській варіанті?

  • Вкрай значущим при застосуванні методу є планування майбутнього городу: складання плану, календаря з посіву і догляду, розмітка, чим займаються лише деякі російські садівники. Чому це важливо? Планування дозволяє ефективніше використовувати наявні площі, отримати сильну розсаду і врахувати багато умови розвитку рослин. Наприклад, вибрати таку орієнтацію для грядок, яка забезпечує максимальну освітленість рослин ранковими і вечірніми променями.
  • Система Митлайдера в російській варіанті може бути реалізована через вирощування на вузьких ґрунтових грядках, в ящиках-грядах і в підвішеному стані на вертикальних опорах. На вузьких грядках рослини висаджують в один або два ряди (навпроти або в шаховому порядку) з урахуванням особливостей росту культур. Спочатку по краях грядки формують земляні бортики, щоб затримувати воду. Потім висаджують розсаду з внутрішньої сторони бортів. У ящиках-грядах створюють двошарову грунт: на природний грунт насипають штучну грунтосуміш і висаджують таким же чином.
  • Крім того, доктор вважав дуже важливим правильне харчування і підживлення рослин сумішами простих мінеральних добрив. Щоб не допустити опіку рослини, підгодівлю поміщають в 8-10 см від стебла рослини. Сила і здоров'я рослин істотно впливають на якість ґрунтів. Міцні саджанці активно збагачують грунт кореневими виділеннями, складовими до 20% маси рослини.
  • Полив дощуванням, який тільки сприяє росту бур'янів, не використовується. Поливають тільки гряди. Саджанці зрошують на рівні грунту, що попереджає розвиток цвілі на листках і економить воду.
  • Вивчення термінів посадки кожної культури з урахуванням регіональних особливостей і заморозків.

Багато російські городники застосовують метод вузьких гряд, але від мінеральної підгодівлі (суміші 1 і 2) часто відмовляються. Це пов'язано з тим, що активне використання добрив без відповідних знань в рослинництві не завжди дає бажаний результат. Метод доктора Митлайдера в російському варіанті часто передбачає використання перегною, компосту, зеленого настою з трав, розчину з гноєм, золи і т. Д. У чому плюси натуральних підгодівлі, які мінуси пов'язані із застосуванням мітлайдеровскіх сумішей?

  • Використання мінеральних добрив впливає на смак плоду, багато городники не люблять цього. А завдяки заміні мінеральних підгодівлі на натуральні органічні добрива можна отримати екологічно чистий урожай.
  • Рослини краще не догодувати добривами, ніж перегодувати, так як надлишок нітратів зашкодить здоров'ю.
  • Щоб мінерали розчинилися і вбралися, потрібні рясний полив і сонячна погода, що не завжди сумісно в погодних умовах деяких регіонів. Крім того, важливо знати, що рясний полив в одні дні корисний, а в інші – шкідливий для рослин, при цьому треба враховувати періоди їх розвитку. Для кожної культури підходить свій спосіб поливу: для одних – дощування, а для інших в суху погоду – під корінь.
  • При наявності гнойового перегною (не свіжий гній, а грунтовно перегнилий гнойовий компост) можна відмовитися від методу внесення добрив по Мітлайдера.

Освоюючи на просторах Росії метод Митлайдера, наші городники внесли в нього свої корективи:

  1. Багато скорочують проходи, залишивши незмінною ширину грядок. Тут все визначає вид і сорт висаджується культури.Проходи по 45-50 см підійдуть для цибулі, кропу, редиски, моркви, буряка і т. Д. Для огірків, томатів, капусти, кабачків та інших (в залежності від сорту) залишають ширші проходи від 65 до 100 см.
  2. Метод Митлайдера передбачає посадку рослин в один або два ряди. Наприклад, капусту, перець, томати, огірки, баклажани садять в один ряд. Цибуля, часник, буряк, редьку, моркву, горох – в два.
  3. Метод Митлайдера в російській варіанті дозволяє повністю відмовитися від щорічного перекопування всього городу. Навесні гряди просто рихлять перед посівом або висадкою розсади, а восени оформляють мотикою.
  4. Щоб зрізати бур'яни в проходах, їх обробляють мотикою або окучником. Залишки рослин можна накопичувати для формування компосту, який восени розкладається на грядки.

Багато городників підтверджують високу результативність методу вузьких гряд в російських умовах, особливо при вирощуванні овочів. Їх дуже зручно обробляти від бур'янів, підгортати. Вони дозволяють легко розподілити простір під ті чи інші овочі з урахуванням врожайності минулого сезону. Метод Митлайдера в російській варіанті, відгуки про який в основному позитивні, має низьку трудомісткість, дозволяє економити час, сили, є незамінним для людей похилого віку.

Садівництво по Мітлайдера дозволяє створити практично ідеальні умови для землеробства; захистити рослини від будь-яких несприятливих погодних умов: рясних дощів, сильних вітрів і високих літніх температур; отримувати багаті врожаї на виснаженій або проблемної грунті. Метод доктора Митлайдера в Росії застосовується тривалий час і цілком заслужено завоював армію шанувальників.

Багато з дачників напевно чули розмови про те, що вирощувані зараз овочі стали «не ті» – так, вони великі і красиві на вигляд, але їх смак погіршився, а корисних речовин в них стало менше. З подібною проблемою зіткнувся і доктор Джейкоб Мітлайдера – зайнявшись, як і його батьки, сільським господарством, він звернув увагу на те, що рік від року витрати на добрива росли, а результат ставав тільки гірше.

І справа була навіть не в врожайності, а в смаку і якості одержуваних овочів. Тому Мітлайдера поставив собі за мету знайти рішення цієї проблеми і почав вивчати ботаніку і біологію. Отримані знання він застосовував на ділі. Результатом стала нова методика вирощування овочів, названа на його честь і успішно показала себе в більш ніж 30 країнах світу, в самих різних кліматичних умовах і на будь-яких грунтах.

Автор методу Джекоб Мітлайдера. Тетяна Угарова – агроном, доктор біологічних наук. Деякий час працювала разом з Мітлайдера і створила адаптацію його методів на території СНД

Ідея городу по Мітлайдера полягає в збалансованому харчуванні сільськогосподарських культур і забезпечення для них найкращих умов для зростання і дозрівання з мінімальними витратами. Рослини висаджуються на ідеально рівні вузькі грядки, розміщені з широкими доріжками один між одним. В результаті с / г культур не затінюють один одного і отримують достатню кількість сонячного світла.

Вузькі грядки регулярно поливаються, кожні 24-48 годин. За рахунок своєї ідеальної рівності вони по всій своїй довжині рівномірно вбирають вологу – ситуація, коли в одному місці рослини пересушені, а в іншому загнивають, неприпустима. Крім того, вузька грядка рясно забезпечується добривами, причому по строго вивіреної рецептурою.

Вузькі грядки по Мітлайдера

Схема пристрою грядок по Мітлайдера

Схема пристрою грядок по Мітлайдера. »Ємності, встановлені на рівному, без бур'янів ділянці, наповнюють легкої пухкої грунтовою сумішшю. Міттлайдер пропонує в найпростішому випадку використовувати тирсу і пісок в співвідношенні 3: 1 або заповнити ящики удобреним грунтом. Схема посадки моркви по Мітлайдера в цьому випадку зберігається. Коли ж урожай знятий, перед наступним сезоном грунт тільки поповнюється.

  • Для утримання проходів між грядками, розпушування грядок користуюся плоскорезами. Дію як скребком, прорізаю канавки.
  • Однак вважаю цей спосіб менш трудомістким, більш продуктивним. При цьому борозни добре освітлюються і провітрюються, кущі хворіють менше. Переміщаючись по проходах, їх легше оглянути, полити, підгодувати, обірвати квітки і т.д. Міжряддя НЕ затоптуються.
  • Міжряддя я обробляю раз в тиждень мотикою, діючи нею як плоскорезом. Рослинні залишки з міжрядь прибираю і використовую їх як мульчу.
  • Д-р Мітлайдера займався промисловим виробництвом розсади в розпліднику в Південній Каліфорнії. Він розробив комерційні методи вирощування, упаковки і доставки по повітрю живих рослин для продажу. Д-р Мітлайдера має більше 11 патентів США.
  • забезпечують такі умови, що природна груба грунт під шаром штучної грунту залишається завжди вологою і м'якою, що дозволяє корінню рослин розростатися в природному грунті.
  • Залежно від умов можна використовувати той чи інший варіант технології. І грунтові гряди, і ящики-гряди дають вельми успішний результат. Ви можете вибрати будь-який з них або використовувати обидва варіанти в вашому саду.
  • Мітлайдоровскіе теплиці
  • За сезон рослини підживлюють чотири – шість разів сумішшю №2 в кількості 40 грам на один погонний метр. Грядки шириною 45 см обмежують бортиками висотою 10 см. Проходи між ними роблять 95-105 см. Така ширина виправдовується – вужчі доріжки перекриваються листям буряка, капусти і.т.д. і заважають обробці рослин. Грядки ящики заповнюють штучними почвосмесью, з яких ретельно вибирають все бур'яни. Великі рослини висаджують тільки в один ряд, інші в два ряди.

При створенні грядки в грунт додають від 100- 200 г суміші з вапном на 1 погонний метр; трохи менше необхідно суміші з калієм, азотом і фосфором (50 г на один погонний метр грядки). Вносити добрива необхідно безпосередньо перед посівом. Після внесення добрива грунт перекопують і ретельно вирівнюють.

за відгуками на такий догляд відгукується солідною надбавкою до врожаю.

Такий підхід серйозно економить час на обслуговування посадок, зменшує витрату добрив і поливної води. Основні трудовитрати припадають на перший рік, коли город тільки організовується.

  • Для розбивання поверхневої кірки, розпушування, боронування використовую 5-Зубкова грабельки. Вони дуже зручні.
  • Хоча за рахунок проходів площа посадки зменшилася, втрати врожаю я не помітив. Як і раніше, з площі 1,5 сотки знімаю свої 5 мішків добірного і смачного картоплі. Дрібного стало менше.
  • У 2011 році я після висадки розсади у відкритий грунт застосовував в перші чотири тижні стимулятор росту (гумат калію). Підтверджую: це дозволяє збільшити врожайність в 1,5 рази і отримати овочі дійсно «російського розміру».
  • Після 20 років вирощування квітів і овочів в комерційних цілях, доктор Мітлайдера почав беспрецендентную програму обміну своїм досвідом для овочівників у всьому світі. На прохання Каліфорнійського Loma Linda Університету він об'ехал багато країн світу, включаючи Росію (тоді Радянський Союз), вивчаючи проблеми харчування в країнах, що розвиваються.
  • не залежить від стану місцевих ґрунтів (не треба багато знати про дефіцити харчування або про методи поліпшення проблемних грунтів).
  • Вузькі гряди на природному грунті.
  • Вирощування розсади по-Мітлайдера
  • Відстань посадки між рослинами:
  • Овочівництво за цим методом дозволяє виростити ранні овочі, для цього заздалегідь готують розсаду.

Плюси і мінуси

Чи варто на своїй ділянці застосовувати методи Митлайдера? Щоб відповісти на це питання, розглянемо всі їхні переваги і недоліки в умовах російської дійсності.

  • Дозволяє отримати хороший урожай будь-яких рослин на невеликій ділянці, незалежно від клімату і вихідного стану грунту.
  • Підходить для овочівництва як у відкритому грунті, так і в теплицях.
  • Рослини стають більш здоровими і сильними, в кілька разів підвищується врожайність.
  • Витрати часу, праці на прополку і догляд стають мінімальними.
  • Істотна економія води.
  • Широкі проходи між грядами, завжди чисті і сухі, виключають проникнення в грядки слимаків і кротів. Кроти, як і слимаки, не люблять затверділу грунт проходів.
  • Не всі ділянки годяться для даної технології, виключені городи на північних схилах, заболочені, в торфовищах, низинах, де нерідкі застої води.
  • Мітлайдера в російському варіанті вимагає пристойного кількості добрив для багаторазових підгодівлі, а іноді і установки системи поливу, що не всім по кишені.
  • Вкрай важлива хороша освітленість, так як затінення знижує врожай в 3-4 рази. Овочі стануть нітратними, будуть погано зберігатися. Для самоочищення від нітратів через фотосинтез рослин необхідне світло і рясний полив.

Розташування овочів на вузькій грядці

Овочівництво на вузьких грядках дає результат на будь-якому грунті, в тому числі виснаженою. Метод Митлайдера в російській варіанті не так складно застосувати. Робити подібні грядки просто і легко навіть новачкам, вони не вимагають великих підготовчих робіт. Грядки з даного методу обходяться недорого. Підготовка ґрунтових рядів зовсім не вимагає витрат, а ящиків-гряд – мінімум (не обов'язково використовувати дорогі матеріали, можна старий шифер, некрамление дошки і т. Д.).

На прості гряди з грунту необхідно періодично вносити добре розклалися органічні добрива для утворення гумусу, а в ящики на підготовчому періоді будуть потрібні тільки мінеральні добавки.

Переваги для рослин

  • Земляні бортики (висотою 8-10 см) по краях гряд сприяють формуванню сприятливого мікроклімату для сходів.
  • Під час поливу бортики затримують воду і добрива разом з нею. Добрива не обпалюють рослини, так як накопичуються в середині гряди і перешкоджають росту бур'янів.
  • Рослини отримують більше світла і простору для зростання.
  • Обробляти вузькі ряди набагато простіше, ніж широкі грядки.
  • Створювана в ящиках штучна грунт (двадцятисантиметрові суміш тирси, піску, вапна і мінеральних добрив) сприяє тому, що земля під нею завжди залишається м'якою і вологою, перешкоджає росту бур'янів. Коріння швидко проходять через перший шар і добре розростаються в природному грунті.
  • Штучна грунт верхнього шару не потребує органічних добривах і використовується щорічно. Завдяки впливу мікроорганізмів вона поступово перетворюється в компост, поліпшується, збагачується гумусом. Гумус утримує поживні речовини з підгодівлі, запобігаючи їх вимивання.
  • Захист від несприятливих погодних умов, сильного вітру. Ящики врятують рослини від тривалих злив і затоплення, охолодять коріння в спеку. Такі грядки можна на час прикрити покривним матеріалом або плівкою.
  • Вегетаційний сезон подовжується, так як штучна грунт прогрівається швидше.

Пройдемося по достоїнств пристрою городу по Мітлайдера – кожен садівник повинен знати про переваги подібного методу.

  1. Підвищення врожайності – на перший погляд може здатися, що на вузьких грядках Митлайдера багато не засієш і не збереш. Але це помилкове уявлення – організовуючи грамотну підгодівлю, полив і догляд за рослинами, садівники отримують в рази більші врожаї, ніж на «класичних» городах у сусідів.

Оптимальні розміри грядок за методом Митлайдера

Вузькі грядки по Мітлайдера

Грядки по Мітлайдера в коробах

Пристрій вузьких грядок по Мітлайдера

Зразкові показники врожайності грядок Митлайдера для деяких культур

Ширина класичної грядки по Мітлайдера 45 см (при цьому її довжина не обмежена). Дистанція між грядками – близько 90 см.Дослідним шляхом овочівник з'ясував, що саме при дотриманні таких пропорцій рослини в грядках отримують максимум сонячного світла і повітря, а це значить, що для кожного «вихованця» грядки створюються оптимальні умови для фотосинтезу. При цьому догляд зводиться до мінімуму: рихлити, прополювати і поливати такий город необхідно набагато рідше, ніж того вимагають традиційні грядки.

Для облаштування вузької грядки вам знадобляться:

  • лопата;
  • сапа з прямим лезом;
  • кілочки (для розмітки);
  • ємність для змішування добрив;
  • шпагат.

Насамперед необхідно зробити виміри майбутньої грядки. За допомогою кілочків по кутах намічаємо контури, натягуємо шпагат. Ширина грядки – 45 см. Довжина – 3 і більше метра (на ваш розсуд). Ширина проходу між грядками – 75-90 см.

Параметри грядки намічають кілочками

З боків грядку огороджують земляними бортиками висотою 8-10 см. Землю в проходах добре втоптувати. Вона повинна бути досить ущільнена, щоб через неї не проросли бур'яни.

Перед посадкою овочів грядки ретельно поливають

За методом Митлайдера викладати проходи камінням або плиткою не потрібно.

В ідеалі грядки повинні розташовуватися зі сходу на захід, щоб рослини отримували максимум сонячного світла. Однак допускається і розташування з півночі на південь. В цьому випадку висаджувати овочі на грядці слід з урахуванням висоти дорослої рослини: високорослі висаджуються з північного боку грядки, більш низькі – з південної).

Великі рослини висаджують на грядку Митлайдера в один ряд, витримуючи між ними дистанцію 30-35 см. Зелень і коренеплоди з компактною надземною частиною рослини висаджують в два ряди в шаховому порядку з дистанцією 5 см.

Наприклад, картопля і білокачанну капусту садять на відстані 35 см, а цибулю або часник – на відстані 5 см від сусіднього рослини.

Як зробити грядки по Мітлайдера?

Вузькі грунтові гряди в більшості випадків використовуються на незахищеному грунті, а ящики-гряди – в теплицях і парниках. Згідно Мітлайдера, класична довжина гряди повинна становити 9 м, ширина – 45 см, на проходи має припадати 105 см, в сумі – 150 см. По периметру уздовж огорожі залишають санітарну зону (шириною 1 м). Менше 105 см робити проходи не рекомендується, так як рослини затінять один одного і простір для їх росту буде обмежено.

Але розміри коригуються з урахуванням площі ділянки і інших умов, тому метод Митлайдера в російській варіанті цілком здійснимо. Наприклад, якщо теплиця вранці, ввечері і протягом дня потрапляє пряме сонячне проміння, розміри проходів можна звузити до 90 см. Якщо не вистачає місця, можна зменшити довжину грядок, а також ширину проходів до 75 – 60 см.

Чому рекомендується залишати широкі проходи між грядками? Щоб було зручно поливати (є місце для накопичувачів, бочок для води), боротися зі шкідниками, бур'янами, хворобами, своєчасно збирати урожай. Рослини добре проглядаються і не пошкоджуються при ходінні по проходах. Оптимальний полив дозволяє листю і стеблами добре рости. Широкі проходи забезпечують місце, щоб рослини могли розкинутися, отримати більше світла.

Як застосувати метод доктора Митлайдера в російській варіанті для ділянки під нахилом? У городі з сильним ухилом рекомендується зробити горизонтальні тераси з ящиками-пасмами. Щоб все точно розрахувати, потрібно креслення ділянки з майбутніми пасмами.

Для високих рослин можна використовувати вертикальні шпалери, а грядки з ними краще розташовувати із заходу на схід, щоб забезпечити доступ сонця для кожної рослини в ранкові години. Парники і теплиці доктор також рекомендував розміщувати у напрямку із заходу на схід. Для низькорослих рослин орієнтація гряд не дуже важлива, але висаджувати їх треба з південного боку від високих, щоб не затінювалися.

Розчищення ділянки під гряди, розмітка здійснюються восени, а підготовка грунтів, розпушування, перекопування – виключно перед засажіванія, що дозволяє знизити ріст бур'янів.

вибір ділянки

Починається процес облаштування городу за методом Митлайдера з вибору місця під грядки. Для отримання найкращих результатів воно повинно відповідати деяким вимогам.

По-перше, вузькі грядки Митлайдера потребу у великій кількості води. Тому наявність найближчого ставка, криниці чи лінії водопроводу обов'язково. Вирощування овочів за цим методом не підходить для дач, де з постачанням водою постійні проблеми, принципово нерозв'язні.

По-друге, небажано розташовувати вузькі грядки в низинах і інших місцях, де велика ймовірність затоплення – коренева система рослин розташовується на поверхні, а від застояної води може почати загнивати.

По-третє, грядка по Мітлайдера повинна бути ідеально рівною – найменший ухил створює нерівномірне зволоження рослин – нагорі вони будуть страждати від посухи, а внизу – навпаки, від зайвої вогкості.

Для городу з ухилом необхідно використовувати ящики-грядки

По-четверте, місце під вузькі грядки не повинно бути затінене від будівель або високих дерев – сільськогосподарські культури на них вимагають максимум світла для росту і дозрівання плодів.

  1. Під город вибираємо добре освітлене місце. Найкраще, щоб сонце висвітлювало його протягом всього дня. Бажано, щоб з півночі знаходилися дерева, чагарники або кулісні смуги, які захистять посадки від північного вітру.
  2. При неглибокому заляганні ґрунтових вод необхідно забезпечити хороший відтік води, так як її застій негативно позначиться на розвитку рослин. Можливо пристрій дренажних канав.
  3. На ділянці обов'язково повинен бути організований полив. Одних опадів недостатньо.
  4. Ділянка готується і планується раз і назавжди, тому потрібно відповідально і ретельно підійти до цього процесу.

Відео-інструкція: грядки по Мітлайдера своїми руками

Вибравши місце, приступайте до безпосереднього облаштування вузьких грядок по Мітлайдера. Для цього вам знадобляться вила, лопата, граблі, кілочки, мотузка, рулетка і будівельний рівень. План з розмірами вузьких грядок і доріжок між ними представлений на зображенні нижче. Націляйте з півдня на північ, щоб сонце, встаючи на сході, рівномірно освітлювало все рослини по довжині городу.

Класичне розташування грядок по Мітлайдера

Крок 1. Проведіть повну очистку місця під вузькі грядки від бур'янів. Перекопайте город по всій площі, бажано використовувати при цьому вила. Видаліть кореневища всіх рослин, які були там до цього, одно- і багаторічних рослин.

Крок 2. Лопатою та граблями розрівняйте поверхню, отримаєте майданчик з мінімальними перепадами висоти і ухилом.

Вирівняний ділянку городу

Крок 3. Розпочніть розмітці грядок – їх ширина разом з бортиками становить 45 см, доріжки між ними 90-105 см. Для цього використовуйте рулетку і кілочки, які забиваються по кутках майбутніх грядок.

При облаштуванні вузьких грядок по Мітлайдера має сенс встановити невеликі арки з пластикових труб – за допомогою їх і поліетиленової плівки можна в найкоротші терміни спорудити парник і захистити рослини від несприятливих зовнішніх впливів

Крок 4. Натягніть між кілочками на висоті 10 см мотузку. Вона допоможе вам контролювати розташування і висоту бортиків.

Мотузку потрібно натягувати на висоті 10 см

Крок 5. Використовуючи кілочки і натягнуті між ними мотузки як орієнтир, за допомогою граблів сформуйте зовнішню сторону бортиків вузької грядки.

Формування зовнішньої сторони бортів

Крок 5. За тим же принципом сформуйте бортики грядки з внутрішньої сторони.

Формування бортиків грядок з внутрішньої сторони

Крок 6. Розрівняйте залишилася між бортиками землю.

Вирівнювання грунту між бортиками

Крок 7. Проконтролюйте поверхню вузької грядки Митлайдера за допомогою будівельного рівня.Пам'ятайте, що вона повинна бути ідеально рівною і не мати ухилу як уздовж, так і поперек.

Горизонтальність грядки перевіряється будівельним рівнем

Крок 8. Якщо все в порядку – почніть заготовлювати насіння або розсаду для висадки. При цьому орієнтуйтеся на поточну погоду та найбільш оптимальний для подібного заходу день. Також не забудьте підготувати суміші добрив №1 і №2. Їх складу і особливостей застосування присвячений один з наступних розділів статті.

Готова вузька грядка по Мітлайдера. Додатково можна посипати її поверхню почвосмесью, але при цьому виникне необхідність збільшити висоту бортиків

Простір між краями, має мати перепадів висоти, інакше в них при частому поливі, властивому методу Митлайдера, почне застоюватися вода

Для городу по Мітлайдера дуже важливий порядок висадки рослин – вони не повинні заважати один одному. Великі с / г культури висаджуються в шаховому порядку, дрібні – в два ряди по краях вузьких грядок. Середина залишається порожньою – це простір для внесення добрив і поливу. Останній проводиться щодня, максимум – кожні 48 годин. Для полегшення цього завдання доцільно створити систему крапельного поливу з автоматичним управлінням по таймеру

Добрива для грядок по Мітлайдера

Мітлайдера НЕ ратував виключно за органіку на грядці і радив фермерам вносити в землю сухі мінеральні добрива. Класична схема підгодівлі вузьких грядок виглядає так:

  • Перед посадкою в грядки вносять суміш з кальцію і бору в розрахунку 100 г на 1 погонний метр для легких (піщаних і супіщаних) і 200 г для важких (торф'яних) грунтів.
  • Після посадки рослини удобрюються 1 раз в 1-1,5 тижні (добрива насипаються вузькою смугою між рядами). Для підгодівлі використовується суміш азоту, фосфору, калію, магнію і молібдену з розрахунку 60 г на 1 погонний метр.

Після внесення сухих добрив грядки рясно поливають.

Грядки по Мітлайдера приносять більший урожай, ніж звичайний, а догляду вимагають меншого

Багато овочівники, які не хочуть використовувати в городі «хімію», замінюють її органічними добривами: гноївкою, компостом, гноєм, перегноєм.

Звичайно ж, існують і критики методу Митлайдера. Однак факт залишається фактом: при дотриманні всіх правил такої агротехніки вдається отримати хороший урожай навіть не в найсприятливіших умовах.

– Суміш 1. Вапняне добриво (бор і кальцій), що застосовується перед посадкою. Витрачається на один погонний метр мітлайдеровской грядки: 100 г (легкий ґрунт) або 200 м (важка грунт). До легких грунтів відносять піщані, до важких – глинисті і торф'яні.

– Суміш 2. Мінеральна суміш для регулярних підгодівлі раз в тиждень (калій, фосфор, азот, магній, молібден, бор). Витрачається по 60 гр. на 1 м.

Для харчування і оздоровлення грунтів можуть застосовуватися органічні добрива. При цьому важливо пам'ятати, що органіка повинна добре прогрітися, перепреть, перетворитися в компост, тоді під впливом тепла насіння бур'янів стануть нежиттєздатними. Крім бур'янів неперегнівшіх добрива можуть викликати рослинні хвороби і збільшити число шкідників. Живе в компості мікрофлора пригнічує збудників таких хвороб і покращує властивості ґрунтів.

Метод Митлайдера в російському варіанті – це найчастіше використання гною. Добре перепрілий компост або гнойовий перегній вносять навесні під перекопування і при підготовці до посадки. Внесення підгодівлі по 0,5-1 відру на 1 м. Гряди можна поєднати з заправкою землі сумішами 1 і 2. При внесенні більшої кількості відер (до трьох) рекомендується відмовитися від заправки грунту другий сумішшю.

Перед висадкою розсади в грядки туди вносять 900 грам суміші №1 і потім 450 грам суміші №2 на одну стандартну грядку – 9-ти метрів завдовжки і 45 см шириною. На практиці 9-метрові грядки незручні. Можна змінити їх довжину до 4.5-3-2 метрів.Перед посівом вносять добрива: 200 грам суміші в розрахунку на №1 на один погонний метр (для виснажених російських земель 100 г недостатньо) і 50 грам суміші №2. Суміші вносять з проміжком в сім днів. Після внесення добрив грядку рясно поливають.

Розсаду за цим методом вирощують в дерев'яних квадратних ящиках розміром 45х45 см і заввишки 7.5 см. Заповнюють сумішшю з тирси і піску – 3: 1, суміш зволожується. Потім вносять дві столові ложки (без верху) вапняної борошна або суміші №1 і одну столову ложку (без верху) нітроамофоски або суміші №2.

В ящику о восьмій рядів закладають насіння на глибину, яка в 2-3 рази перевищує товщину насіння. До появи сходів поливають чистою водою, потім – щодня розчином добрив: на 10 літрів води додають 25 г (столова ложка з верхом) суміші №2, збагаченої мікроелементами. Для цього до 4 кг готової суміші №2 додають 12 г сульфату марганцю, 120 г сульфату заліза (залізний купорос), 8 г сульфату міді (мідний купорос).

Після того, як з'явиться перший справжній лист, розсаду пікірують в ящики: по 25-30 кущиків помідор або гарбузових на один ящик і по 90 штук буряків. Майже всі овочі, крім моркви, вирощують розсадним способом. Розсаду поливають щодня зверху лійкою, рослини отримують кореневі і позакореневе підживлення.

», Так як мої грядки ширші, а проходи вужчі. Ми садимо по 4 грядки (довжиною 30 м) капусти, суниці, цибулі-ріпки, томатів (в тому числі Де-Барао). За дві грядки відводимо під огірки, баклажани, морква, квасоля. Поодному грядці – під кореневої селера, цибуля-чорнушки на сіянку, а також кріп, солодкий перець, озимий часник. На резервні грядки висаджуємо все інше.

Доктор Джекоб Р. Мітлайдера, всесвітньо відомий міжнародний консультант з землеробства, сформулював свій метод вирощування рослин коли керував програмою навчання «овочівництво для невеликих сімейних садів» в 27 різних країнах світу. Метод Митлайдера заснований на 55 років вивчення та особистого досвіду садівництва. Можуть бути побудовані майже всюди.

Загальним для всіх цих технологій є принцип живлення рослин – дати рослинам оптимальне, збалансоване харчування, щоб забезпечити швидке зростання, правильний розвиток, стійкість проти несприятливих умов. Необхідні елементи живлення поставляються в складі збалансованих сумішей мінеральних добрив.

Чим метод Митлайдера відрізняється від гідропоніки?

Перед висадкою розсади в грядки туди вносять 900 грам суміші №1 і потім 450 грам суміші №2 на одну стандартну грядку – 9-ти метрів завдовжки і 45 см шириною. На практиці 9-метрові грядки незручні. Можна змінити їх довжину до 4.5-3-2 метрів. Перед посівом вносять добрива: 200 грам суміші в розрахунку на №1 на один погонний метр (для виснажених російських земель 100 г недостатньо) і 50 грам суміші №2. Суміші вносять з проміжком в сім днів. Після внесення добрив грядку рясно поливають.

Як і чим удобрювати грядки Митлайдера

Крім грядок особливої ​​конструкції, однією з основ методу Митлайдера є грамотна підживлення рослин – при мінімумі витрачених добрив вони отримують максимум поживних речовин і мікроелементів, необхідних для нормальної діяльності. Для подібних городів розроблені дві суміші – №1 і №2.

Перша вноситься до перекопування городу і висадки насіння або розсади. Норма витрати – 100 грам на погонний метр, засипати слід по центру грядки. Склад суміші №1 залежить від pH грунту і для різних її типів відрізняється.

Перекопування вузької грядки перед внесенням суміші №1. Грудки землі бажано при цьому розбивати, а не просто перевертати. По можливості використовуйте культиватор

Таблиця. Суміш №1 – Склад для лужних грунтів.

компоненткількість
Гіпс, також може називатися в магазинах як алебастр10 кг
Борна кислота80 г

Таблиця. Суміш №1 – Склад для кислих грунтів.

компоненткількість
Мел, доломітове або вапнякова мука10 кг
Борна кислота80 г

Доломітове борошно, виготовлене з однойменної гірської породи, сприяє нормалізації кислих грунтів і збагачує їх корисними речовинами

Основними компонентами другого складу є наступні:

  • P2O5 – оксид фосфору (V), 1 частина;
  • N – азот, 1,8 частини;
  • K2O – оксид калію, 1,8 частини;
  • MgO – оксид магнію, від 0,2 до 0,4 частин;
  • мікроелементи.

Перші чотири речовини можна отримати з більшості добрив, пропонованих сьогодні садівникам. Вибираючи їх, уважно вивчайте склад і зіставляти його, щоб суміш вийшла якомога точнішої і з мінімумом сторонніх домішок. Не рекомендуються до покупки готові добрива «для помідорів» і т. Д., А також ті, що не мають на упаковці точного складу і співвідношення хімічних елементів і сполук.

Як приклад покажемо готовий рецепт 10 кг суміші №2:

  • 1,91 кг карбаміду;
  • 1,14 кг суперфосфату звичайного;
  • 2,27 кг Калімаг;
  • 4,19 кг азофоски.

Що стосується мікроелементів, то вони додаються в мітлайдеровскую підгодівлю з інших джерел. Основна інформація з ним дана в таблиці нижче. Крім складів, створених Мітлайдера, там представлені викладки доктора біологічних наук Т. Уварової.

При роботі з мікроелементами обов'язково використовуйте ваги, здатні вимірювати окремі грами. При відсутності таких, зробіть їх самостійно, використовуючи в якості чашок пластикові ємності або скляні банки. Замість вантажив можуть підійти монети

Таблиця. Мікроелементи для 10 кг суміші №2 і їх джерела.

мікроелементЗа Мітлайдера для овочів на вузьких грядкахЗа Угарова, для розсадиЗа Угарова, для овочів на вузьких грядках
Бор, В56,8 г борної кислоти28,2 г борної кислоти21,1 г борної кислоти
Молібден, Mo7,3 г амонію молибденовокислого14,1 г амонію молибденовокислого21,1 г амонію молибденовокислого
Мідь, Cu14,6 г мідного купоросу11,3 г мідного купоросу
Цинк, Zn116,9 г цинкового купоросу22,6 г цинкового купоросу
Залізо, Fe197,4 г залізного купоросу338,3 г залізного купоросу
Марганець, Mn58,5 сульфату марганцю33,8 г сульфату марганцю

Отриману таким чином підгодівлю вносите в грядку по 40-50 г на погонний метр кожні 1-1,5 тижні для всіх рослин на городі. Засипка проводиться аналогічно суміші №1 – по центру грядки. Наведений вище складу дано у вигляді прикладу. Враховуйте, що при використанні інших добрив склад суміші №2 по основним з'єднанням і мікроелементів може відрізнятися.

Суть грядки за методом Митлайдера – вирощування густо висаджених овочів на вузьких відкритих грядках

Окремо варто сказати про третього ступеня добрива грядок за технологією Митлайдера. Це необов'язково, але якщо ви досвідчений садівник, який може визначити з яких-небудь ознаками недолік тих чи інших речовин і мікроелементів у рослин, то дійте

Чим заповнити ящики-гряди?

У деяких випадках вирівнювання ділянки під вузькі гряди недоцільно – занадто складно і трудомістким. Але без цього город по Мітлайдера НЕ організуєш. Вихід з такого скрутного становища садівники знайшли дуже швидко – з дощок збиваються вузькі прямокутні коробки, які встановлюються на грунт і вирівнюються за допомогою опор.

Як вчить схема Митлайдера, грядки повинні бути розміщені строго горизонтально

Крок 1. Виконайте розмітку ділянки під гряди аналогічно описаної в одному з попередніх розділів статті. По кутах і довгим сторонам вбийте дерев'яні кілочки, причому так, щоб вершини розташовувалися на одній висоті, незалежно від ухилу. Натягніть між кілочками мотузку.

Розмітка за допомогою мотузки і кілочків

Крок 2. Підготуйте дошки для стінок ящиків мітлайдеровскіх грядок, брус для опор і саморізи в якості кріплення.

Крок 3. Сколотите половину коробки, підготуйте бруски опор.

Збірка першої половини короба

Крок 4. Встановіть половину коробки вузької грядки на грунт, вирівняйте бруски опор по нитці.Для контролю використовуйте будівельний рівень – простежте за відсутністю поздовжнього і поперечного ухилів.

На малюнку показано розташування опорних брусків

Крок 5. Якщо все в порядку, за тим же принципом забагатієте і встановіть другу половину ящика. Між собою з'єднайте їх на кілька брусків, показаних стрілками на зображенні нижче.

З'єднання частин короба

Готові короби для вузьких грядок Митлайдера

Крок 6. Заповніть ящик землею або почвосмесью. Зверху допускається додати невелику кількість тирси. Від використання компосту або гною початківцям садівникам варто відмовитися – їх внесення в грунт зажадає зміни складів суміші №1 і №2.

Грунтосуміш в ящику присипана тирсою

Ящики-гряди – це не мають дна рамки, які можна виготовити з цементу, колод, пило- та інших матеріалів. Метод Митлайдера по-російськи не виключає використання старих залізничних шпал. Вони не шкодять рослинам, так як креозот, який використовується багато років тому для їх обробки, вже перестав бути токсичним.

Перед висадкою саджанців ящики заповнюють штучної грунтом, застосовуваної рік за роком, але ні в якому разі не природною. Суміш можна приготувати з 2-3 матеріалів, перерахованих нижче:

  • Дрібні як пил тирсу.
  • Пісок.
  • Торф.
  • Кульки пінопласту.
  • Перліт.
  • Пемза.
  • Сфагновий мох.
  • Соснова кора.
  • Роздрібнена, подрібнена шкаралупа кокосових або волоських горіхів.
  • Стіроф в гранулах (теплоизолирующий пінопласт).

Часті помилки при використанні грядок Митлайдера

Організація городу по Мітлайдера в теорії досить проста. Але на практиці садівники часто допускають різні помилки, які можна виправити або, що ще краще, запобігти. Слід сказати, що недосвідчені власники дач і присадибних ділянок вважають, ніби головне в такому методі – це вузькі грядки з бортиками, а полив і підгодівлі – вторинне, яке можна змінювати і робити як-небудь інакше.

Незвичайні грядки по Мітлайдера

Розглянемо п'ять основних помилок, що допускаються садівниками. Якщо ви будете знати про них, то, швидше за все, самі їх не зробите.

Нерідко дачники, вважаючи вимога про вирівнювання вузьких гряд зайвим, нехтують цим. В результаті відведена під посадки площа має ухил. І при поливі вода, підкоряючись гравітації, стікає в одну зі сторін, при цьому змиваючи з собою добрива. Як результат – десь і вологи, і підгодівлі недостатньо, а рослини через це страждають і хілеют, а десь надлишок, який теж корисним не буває.

Крім ящиків, є ще один спосіб вирішити проблему ухилу на ділянці з малими затратами – розбити одну мітлайдеровскую грядку на кілька невеликих, кожна з яких вирівняна окремо

Один з найбільш частих промахів, який можна зустріти. Зробивши вузькі грядки і правильно вносячи обидві суміші, власник городу може забути про вимогу поливати сільськогосподарські культури кожен день або порахувати це надмірною. І проблема пов'язана не з тим, що рослинам не вистачає води, а з тим, що вноситься щотижня підгодівля залишається лежати на грунті, коли розчиняючись і не доходячи до кореневих систем в повному обсязі.

Згодом на вузькій грядці утворюється тонка кірка з подібних добрив, їх концентрація зростає і досягає значень, які вже не просто надлишкові для овочевих культур, а шкідливі. Тому город, облаштований за методом Митлайдера, слід поливати кожен день. Якщо для вас це складно – створіть автоматичну систему крапельного поливу.

Грядки з крапельним поливом

На початку статті вже піднімалася дана проблема – нерідко садівник, що знає про метод Митлайдера поверхнево, вважає, що простір між вузькими грядками занадто велике і використовується неефективно. Тому він скорочує доріжки з 90-100 см до 60-70. Здавалося б, економія корисної площі без будь-яких втрат і незручностей.

Ширину доріжок між грядками змінювати не можна

Засаджені гряди капусти, накриті нетканим покривним матеріалом, на задньому плані

Після недостатнього поливу це, напевно, один з найбільш частих недоліків. Причина його криється не тільки в чиїйсь ліні, а й в тому, що дістати той чи інший компонент для підгодівлі, особливо для суміші №2, буває проблематично. Тому людина вирішує відмовитися від нього, вважаючи це невеликою проблемою – одним мікроелементом більше, одним менше.

Ще одна проблема, пов'язана з підгодівлею – їх неправильне внесення в грунт. Початківці садівники часто розсипають добрива нерівномірно по грядці, створюючи на одних ділянках дефіцит мінеральних речовин, а на інших – не менше шкідливий надлишок. Рішення проблеми просте – ставитися до процесу їх внесення відповідально і контролювати норми витрати на погонний метр. Для цього вам допоможе пластикова ємність на зразок збільшеної в розмірах сільнички, в кришці якої створено кілька отворів.

Приклад грамотного і рівномірного внесення суміші №1 перед посадкою рослин на вузькій грядці

Висаджувати розсаду на вузькі гряди

Суворе дотримання технології – запорука багатого врожаю на вузьких грядках!

Ця стаття дає загальну, ознайомчу інформацію про те, як зробити на дачі або присадибній ділянці город по Мітлайдера своїми руками. Подробиці, тонкощі процесу і окремі його особливості можна дізнатися, звернувшись до першоджерел – винахідник методу написав кілька книг, присвячених цій темі.